بازاریابی مدرن بسترهای B2B

هر بازرگان مدرنی باید علی بابا را بشناسد؛ غول تجارت مدرن

زمانی که برای اولین بار وارد وبسایت علی بابا Alibaba.com می شوید، دقیقاً همان حسی را دارید که علی بابای داستان ها در هنگام گشوده شدن  درب غار پر از گنجش داشت! هرچیزی که به ذهن شما خطور کند در این وبسایت آماده ی خرید و فروش است. شما در این وبسایت می توانید به 40 دسته کالا ، در  بیش از 5.5 میلیون فروشگاه، که متعلق به 240 کشور و منطقه از سراسر جهان می باشد دسترسی داشته باشید. در حال حاضر سایت علی بابا Alibaba.com بیش از500 میلیون کاربر رسمی دارد . اگر شما یک کسب و کار کوچک یا متوسط  هستید وبسایت علی بابا Alibaba.com می تواند سکوی پرتاب شما به بازارهای بین المللی باشد.

پرواضح است که کسب و کار های کوچک و متوسط برای موفق شدن در کارشان وهمچنین حفظ این موفقیت نیازمند دستیابی به تأمین کنندگان قابل اعتماد و با ثبات می باشند که این امر از طریق سایت علی بابا  Alibaba.com میسر شده است.

از طرف دیگر اگر شما تولید کننده یا تأمین کننده ی محصولی هستید، می توانید با عضویت در این سایت، مشتریانی از سراسر دنیا بیاید! به لطف تکنولوژی و بستر اینترنت، امروزه این امکان برای همه فراهم شده تا با چند کلیک درگوشه ای از دنیا، مرزها را درنوردیده و به سراسر جهان دسترسی یابند. از مزایای دیگر اینترنت، خلق شدن تجارت الکترونیک است، از دید تجارت الکترونیک هر یک از ساکنان کره زمین میتوانند مشتری آینده ی ما باشند. در هیچ یک از برهه های تاریخ چنین فرصت ارزشمندی برای ما وجود نداشته است.

در داستان علی بابا وقتی که شخصیت اصلی داستان(علی بابا) وارد غار پر از گنج شد، خود را ثروتمند ترین فرد روی زمین می دید! اما وقتی شما وارد وبسایت علی بابا Alibaba.com می شوید ممکن است در ابتدا کمی سردرگم شوید، چرا که تعدد امکانات این وبسایت شما را محو خواهد کرد! در مواجه با امکانات و فرصت های بالقوه ی موجود در این وبسایت، شما به یک راهنما نیاز دارید تا مربی شما در این دنیای پویا و هیجان انگیز باشد.

 

تاریخچه ی شکل گیری سایت علی بابا Alibaba.com

وبسایت علی بابا  در سال 1999 توسط 18 نفر به رهبری آقای جک ما ، در شهر هانگ ژو چین تاسیس شد. علت نام گذاری این وبسایت به نام علی بابا ، به گفته ی موسس آن، فراگیر بودن و آشنا بودن این نام برای اکثر مردم جهان می باشد. جک ما پس از آنکه ایده ی این نام به ذهنش خطور کرد ، با مردمی از کشورهای آمریکا، هند، آلمان، ژاپن، چین و … درباره ی علی بابا گفت و گو کرد و دریافت که مردم اکثر فرهنگ های دنیا، داستان علی بابا و 40 دزد را شنیده اند. بنابراین نام علی بابا را انتخاب نمود.

 مزیت های نام علی بابا برای سایت به اعتقاد جک ما:

1.    علی بابا به عنوان یک تاجر باهوش و خوش رفتار در اذهان مردم تصویرسازی شده است.

2.    سهولت تلفظ.

3.    شهرت جهانی و خاطره انگیز بودن داستان علی بابا.

جک ما از کودکی به یادگیری مهارت های زبان انگلیسی پرداخته بود و در سن 12 سالگی به عنوان راهنما به گردشگران خارجی خدمت رسانی می نمود. او پس از اتمام دوره ی کالج، به عنوان معلم زبان انگلیسی و مترجم مشغول به کار شد. در اواسط سال 1990 میلادی در خلال انجام یک پروژه ی کاری، به ایالات متحده آمریکا سفر کرد. در این سفر بود که جک با اینترنت و قدرت نفوذ آن آشنا شد. پس از شناسایی پتانسیل های اینترنت، او تصمیم گرفت با استفاده از این ابزار شگفت انگیز به شکوفایی تجارت کشور چین یاری رساند.

اولین فعالیت وی بر بستر اینترنت، راه اندازی یک وبسایت تبلیغاتی بازرگانی (نیازمندی ها) برای شرکت های چینی بود . بعد از کار با شرکت های کوچک و متوسط، جک به نیازهای پنهان اینگونه شرکت ها پی برد. او با تکیه بر همان نیازها تصمیم گرفت کسب و کاری را بر بستر اینترنت پایه ریزی کند که به جهانی شدن این شرکت ها کمک کند.  همانگونه که علی بابای داستان، با گفتن رمز خاصی، درب غار پر از گنج را گشود، وبسایت علی بابا نیز در نظر داشت در نقش این رمز ورود، شرکت های کوچک و متوسط  را ثروتمند سازد!

از ابتدا، بنیانگذاران این شرکت اعتقاد داشتند که اینترنت باعث می شود که شرکت های کوچک و متوسط بتوانند نوآوری و تکنولوژی را برای رشد و رقابت بهتر در اقتصادهای داخلی و جهانی به کار گیرند. جک ما و تیمش پس از آنکه وبسایت علی بابا را به سودآوری رساندند و مزیت های این وبسایت برای تولید کنندگان، صادرکنندگان و سایر عوامل بازار در چین هویدا شد، بر آن شدند که  این کسب و کار را رشد و توسعه دهند. بر مبنای همین تصمیم گروه علی بابا را تاسیس نمودند و همزمان به یک گروه پیشرو در زمینه ی بازرگانی آنلاین در سطح دنیا تبدیل شد. امروزه گروه علی بابا Alibaba و شرکت های وابسته ی آن، سهم عظیمی از بازار عمده فروشی و خرده فروشی آنلاین و همچنین کسب و کار مبتنی بر محاسبات ابری ، رسانه های دیجیتال، سرگرمی و… را در اختیار دارد. برای آنکه وبسایت علی بابا Alibaba.com را مورد بررسی قرار دهیم، ابتدا می بایست با گروه و مجموعه ی بالادستی این وبسایت یعنی مجموعه ی علی بابا Alibaba آشنا شویم.

اهداف و چشم اندازهای مجموعه ی علی بابا Alibaba

از آنجایی که تمام کاربران وبسایت علی بابا Alibaba.com ، چه خریداران، چه تامین کنندگان و دیگر بازرگانان، جزیی از سرمایه ی اصلی وبسایت علی بابا Alibaba.com محسوب می شوند و سایه ی اهداف کلی وبسایت علی بابا Alibaba.com در تمام فرآیند های اجرایی و فنی این وبسایت دیده می شود، کاربران می بایست از این اهداف مطلع باشند تا بتوانند به طور موثرتری به کسب سود بپردازند. سه هدف اصلی برای وبسایت علی بابا Alibaba.com از ابتدا توسط جک ما و تیمش تعریف شد.

اهداف سایت علی بابا

1)    سهولت بخشیدن به انجام امور بازرگانی در هر نقطه از کره ی زمین.

2)    تبدیل شدن به یک شریک تجاری ضروری برای تمام بازرگانان.

3)    فعالیت بلند مدت 102 ساله.

اهداف فوق اگرچه در ذهن علی بابای داستان ها نبود اما جک و همکارانش این اهداف را مبنایی برای خلق، حیات و توسعه ی وب سایت علی بابا Alibaba.com  در نظر دارند و هنوز هم بعد از گذشت 18 سال از تاسیس وب سایت علی بابا Alibaba.com ، وقتی در آپارتمان محقری که مکان اولیه ی شرکت بود، دور هم جمع می شوند، بر این اهداف تاکید می کنند! در ضمن اگر از عدد 102 سال تعجب کرده اید، قدری صبور باشید، در ادامه آن را روشن تر خواهیم کرد!

فرهنگ سازمانی و ارزش های اصلی  مجموعه ی علی بابا Alibaba

فرهنگ سازمانی مجموعه ی علی بابا Alibaba  بر یک محور اساسی می چرخد و آن پشتیبانی و به اوج رساندن کسب و کارهای کوچک است. مجموعه ی علی بابا Alibaba یک اکوسیستم را مدیریت می کند که در آن تمام مشترکین اعم از مصرف کنندگان، بازرگانان، واسطه های ارائه دهنده ی خدمات  ودیگر ذینفعان فرصت های ارزشمندی برای رونق کسب و کار خود می یابند.

موفقیت و رشد سریع وب سایت علی بابا Alibaba.com  بر اساس روحیه کارآفرینی، نوآوری و تمرکز پویا بر نیازهای مشتریانش ساخته شده است. جک ما و تیمش معتقدند که یک احساس قوی از ارزش های مشترک، آن ها را قادر می سازد که یک فرهنگ و جامعه مشترک را ایجاد و حفظ کنند. به عبارت دیگر آنها صرفا به دنبال رشد و توسعه ی اکوسیستم علی بابا Alibaba بدون در نظر گرفتن خلق ارزش های جدید، نیستند.

جک و تیمش به همراه 3 هدف اصلی، ارزش های هسته ای سازمان را نیز تعریف نمودند . این ارزش ها در واقع هدایت کننده ی وب سایت علی بابا Alibaba.com جهت دستیابی به اهداف سه گانه ی معود می باشند. تمام کارکنان وب سایت علی بابا Alibaba.com از بدو استخدام در مجموعه، می آموزند که چگونه این ارزش ها را رعایت نموده و چگونه با یک هم افزایی مثبت از طریق این ارزش ها، شرکت را به اهداف کلانش نزدیک تر نمایند.

نحوه در آمد سایت علی بابا

ارزش های وب سایت علی بابا:

1) مشتریان ما همیشه در الویت اول هستند 

منافع و خشنودی مجموعه ی  مشتریان و بازرگانان برای وب سایت علی بابا Alibaba.com در الویت اول است. برای Alibaba.com، این مهم ترین ارزش هسته ای است. وب سایت علی بابا Alibaba.com اعتقاد دارد که مشتریانش جوهره ی حیات آن ها  را می سازند. بنابراین، اولین ارزش هسته ای در کسب و کار Alibaba.com  خشنود سازی مشتری می باشد. زیرا فقط و فقط مشتریان خشنود همکاری خود را با مجموعه ادامه خواهند داد.

2) کار تیمی

وب سایت علی بابا Alibaba.com بر این باور است که کار تیمی، افراد عادی را قادر می سازد تا چیزهای فوق العاده ای را که هیچ گاه به تنهایی قادر به کسب آن نبودند، به دست آورند. مجموعه ی Alibaba اعتقاد دارد که هرگاه مشتریان در الویت اول باشند و اعضای تیم شرکت در جایگاه بعدی، چنین مجموعه ای هیچگاه سهام داران ناراضی نخواهد داشت.

3) تغییر را در آغوش بگیر!

در این جهان به سرعت در حال تغییر، وب سایت علی بابا Alibaba.com تلاش می کند تا با بهره بردن از این ارزش هسته ای، انعطاف پذیر، نوآور و آماده برای انطباق با شرایط جدید کسب و کار باشد تا برای حداقل 102 سال پویا بماند.

4) راستی و درستی

وب سایت علی بابا Alibaba.com  انتظار دارد کارکنانش از بالاترین استانداردهای صداقت و درستی برخوردار باشند زیرا بدون وجود این عناصر کلیدی، هیچ کسب و کاری موفق نخواهد بود.

5) شور و اشتیاق

وب سایت علی بابا Alibaba.com  انتظار دارد افرادش با تمام وجود برای وظایف محول شده تلاش کنند ، به استقبال آتش چالش ها بروند! و هرگز از انجام آنچه که آنها معتقدند درست است، دست بر ندارند.

6) تعهد

در مجموعه ی علی بابا Alibaba کارکنانی که نشان دهنده ی استقامت و برتری هستند، به شدت پاداش داده می شوند. هیچ چیز نباید به آرامی انجام شود، زیرا وب سایت علی بابا Alibaba.com  مردم را تشویق می کند که “با خوشحالی کار کنند و به طور جدی زندگی کنند.”

 

این 6 ارزش اصلی مجموعه ی Alibaba تا کنون به شدت برای وبسایت علی بابا Alibaba.com  و مشتریانش مفید بوده. در طول دوره سخت اقتصادی در اوایل سال 2009، زمانی که کسب و کارها در ایالات متحده و چین در حال تلاش برای بقا بودند، وب سایت علی بابا Alibaba.com بر پایه ی همین ارزش ها، اقدام به پرداخت وام به مشتریان وفادار برای کمک به آنها نمود. در مجموع، این شرکت بیش از 7.9 میلیارد دلار هنگ کنگ به  تامین کنندگان در استانهای گوانگدونگ، جیانگ سو و شاندونگ و شانگهای وام پرداخت کرد.

شرکت ها و سایت های زیر مجموعه ی گروه علی بابا

در این قسمت شرکت ها و زیر مجموعه های گروه علی بابا Alibaba را معرفی می نماییم تا با فعالیت ها دیگر این مجموعه ی عظیم آشنا شوید. گروه علی بابا Alibaba به جز وب سایت علی بابا Alibaba.com فعالیت های مختلفی را انجام می دهد و همچنین برای شکل دهی به اکوسیستم خود از کسب و کارها و خدمات شرکت های مرتبط و وابسته حمایت می کند. کسب و کارهای بزرگ و عمده ی مجموعه ی علی بابا Alibaba  به غیر از وب سایت فروشگاه علی بابا Alibaba.com  عبارتند از:

1. فروشگاه اینترنتی تائوبائو  TAOBAO MARKETPLACE

 

وبسایت تائوبائو که در سال 2003 تاسیس شد، بزرگترین فروشگاه اینترنتی و موبایلی C2C در چین می باشد. این فروشگاه اینترنتی در واقع یک شبکه ی اجتماعی مبتنی بر خرید و فروش در چین می باشد. . خریداران می توانند با اطلاعات موجود در سایت، از جمله رأی، نظرات وشکایات، پیشینه ی فروشنده را ارزیابی کنند. فروشندگان نیز میتوانند کالاهایشان را برای فروش از طریق قیمت ثابت، حراج و یا مزایده عرضه نمایند. این پلتفرم با بهره گیری از آنالیز داده های بزرگ  یک سیستم بازرگانی و بازاریابی شخصی سازی شده را فراهم نموده است.

همچنین این وبسایت از طریق محتوای بسیار جذاب و به روز رسانی های سریع این بستر را برای تجّار و مصرف کنندگان ایجاد کرده است که بتوانند مورد محصولات و گرایش های جدید و روند های بازار با یکدیگر تعامل داشته باشند. بازرگانان در Taobao در درجه اول افراد و کسب و کارهای کوچک می باشند. بازار Taobao در سال 2016 از نظر ارزش افزوده ناخالص در چین بزرگترین مقصد تجارت از طریق تلفن همراه بود . طبق آخرین آمار که در6 ماهه ی نخست سال 2017 منتشر شد، Taobao بیش از 529 میلیون کاربر موبایلی فعال دارد که 51 درصد استفاده کنندگان این وبسایت زن، و بقیه مرد می باشند.

آدرس سایت تائوبائو:  www.world.taobao.com

سایت علی بابا چینی

2. فروشگاه اینترنتی  تی مال  TMALL

فروشگاه اینترنتی تی مال درسال 2008 از مجموعه ی تائوبائو Taobao جدا شد. این وبسایت که یک کسب و کار B2C می باشد، به صورت یک واسطه بین فروشندگان کالاهای برند و خریداران سطح بالا عمل می کند. تمرکز اصلی این وبسایت بر روی کالاهای گران قیمت ومخاطبان آن افرادی هستند که کالاهای لوکس و برند را استفاده می کنند. تعداد زیادی از برند های برتر، خرده فروشان بین المللی و چینی فروشگاه هایی را در Tmall ایجاد کرده اند. Tmall.com در حال حاضر عرضه کننده ی بیش از 70،000 برند بین المللی و چینی است که توسط بیش از 50،000 بازرگانان ارائه می شوند. در حال حاضر این وبسایت دارای بیش از  200 میلیون خریدار است.

Tmall.com رتبه اول را در بین تمام وب سایت های خرده فروشی چینی B2C در سال 2016 از لحاظ میزان تراکنش کسب کرده است و همچنان در این بازار پیشتاز است. این سایت 56.6 درصد از بازار خرده فروشی آنلاین B2C در چین را به خود اختصاص داده است که اختلاف آن با دو رقیب دیگرش یعنی JD.com (با 24.7  درصد سهم بازار) و Suning.com (با 4.3 درصد از سهم بازار) بسیار معنا دار می باشد. به گفته موسسه ی تحقیقاتی آی ریسرچ iResearch، وبسایت Tmall بزرگترین پلتفرم کسب و کار واسطه ای  ارائه دهنده ی خدمات از نظر ارزش در چین می باشد.

آدرس سایت تی مال www.tmall.com

واردات از سایت علی بابا

3.   فروشگاه اینترنتی خرده فروشی علی اکسپرس ALIEXPRESS

وبسایت علی اکسپرس AliExpress.com یک فروشگاه عظیم خرده فروشی جهانی B2B و B2C است که در سال 2010 به بهره برداری رسید. این فروشگاه به  مصرف کنندگان این امکان را می دهد که  از سراسر جهان به طور مستقیم از تولید کنندگان و توزیع کنندگان چینی در مقیاس خرده فروشی خرید کنند. از جمله کشورهایی که علی اکسپرس AliExpress در آنها محبوب است می توان روسیه، ایالات متحده آمریکا، برزیل، اسپانیا، فرانسه و انگلستان را نام برد.

چند نکته مهم در مورد وبسایت علی اکسپرس باید مورد توجه قرار گیرد:

1.  این وبسایت یک پلتفرم جهانی خرده فروشی می باشد و به همین دلیل چند زبانه است.

2. مصرف کنندگان چینی نمی توانند از این وبسایت خرید کنند، به عبارت دیگر این کسب و کار به گونه ای طراحی شده است که مردم چین نتوانند به عنوان خریدار از آن استفاده نمایند.

3. تمام خرده فروشان حاضر در این وبسایت باید ساکن چین باشند و مبدا تمام کالاهای معامله شده باید کشور چین باشد یعنی فروشندگان غیرچینی نمی توانند در این وبسایت محصولات خود را عرضه کنند.

4. این پلتفرم برخلاف وبسایت علی بابا Alibaba.com ، برای معامله کالا ها در حجم کوچک می باشد. یعنی حداقل مقدار سفارش، در مقدار خرده فروشی می باشد.

5. نکته ی بسیار جالب در مورد سایت علی اکسپرس، شیوه ی حل اختلافات پیش آمده بین خریدار و فروشنده می باشد. خریدار در صورت نارضایتی از محصول ارسال شده توسط فروشنده، به حساب کاربری خود در AliExpress مراجعه نموده و اعلام دعوی می نماید، در این مرحله خریدار می بایست مشکل پیش امده را شرح داده و راه حل پیشنهادی خود را نیز ارایه دهد، همچنین می تواند از محصول عکس یا فیلم تهیه نماید و به فرم شکایت ضمیمه نماید. در وضعیت دعوی، اگر بین خریدار و فروشنده قرارداد رسمی منعقد نشده باشد و یا به هر دلیلی قرار داد قابل دستیابی نباشد، علی اکسپرس AliExpress با ورود به دعوی، از طرف خریدار جهت احقاق حقوق وی و حل مشکل پیش آمده، با سرعت به سراغ فروشنده ی چینی رفته و سعی در حل مشکل می نماید.

وبسایت علی اکسپرس در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته است. بازرگانان می توانند از قابلیت های این وبسایت برای تجارت های کوچک به جای وبسایت علی بابا Alibaba.com استفاده نمایند.

آدرس سایت علی اکسپرس  www.aliexpress.com

سایت علی اکسپرس

4.  فروشگاه اینترنتی عمده فروشی 1688 دات کام

از عدد 1688 تعجب کرده اید؟ البته ما هنوز هم یادمان هست که شما کنجکاو عدد 102 هستید! با این حال این بار میخواهیم به کنجکاوی شما در مورد عدد 1688 فوراً پاسخ دهیم! علت استفاده از این عدد در آدرس این وبسایت، آن است که 1688 در زبان چینی به معنای ثروت خوب برای زمان طولانی تلفظ می شود و بسیاری از مردم چین به خصوص بازرگانان مرد، این امر را مبارک و با شگون می دانند. علاوه بر این، 1688 به آسانی در ذهن می ماند. به همین دلایل است که علی بابا Alibaba این وب سایت چینی زبان را به 1688 نام گذاری نموده است.

این وبسایت که در سال 1999 در چین تاسیس شد و به سرعت تبدیل به یکی از پیشگامان بازار آنلاین عمده فروشی B2B شد که خریداران و فروشندگان را در چین بهم متصل می کرد. طور کلی این وبسایت کالاهایی همچون پوشاک، تجهیزات الکترونیک، مواد اولیه صنعتی، ماشین آلات صنعتی،  محصولات کشاورزی و شیمیایی را شامل می شود. این وبسایت به عنوان یک حلقه از زنجیره ی تامین مواد اولیه برای خرده فروشان چینی مجموعه ی علی بابا Alibaba را شکل می دهد. تفاوت وبسایت 1688 دات کام با وبسایت علی بابا در این است که 1688.com در چین فعالیت می کند و ذینفعان آن فقط کسب و کارهای چینی می باشند، اما وبسایت علی بابا یک پلتفرم جهانی می باشد.

آدرس سایت 168 دات کام www.1688.com

چگونه از سایت علی بابا چین خرید کنیم

5.  پلتفرم آنلاین علی ماما  Alimama.com

پلتفرم آنلاین علی ماما که در سال 2007 ایجاد شد یک کسب و کار پیشرفته ی ارایه دهنده ی سیستم ها و داده های مورد نیاز برای بازاریابی است. بازرگانان و صاحبان برند ها با استفاده از خدمات این وبسایت می توانند برنامه های  مختلف بازاریابی مورد نظر خود را در اکوسیستم علی بابا Alibaba  و دیگر فروشگاه های اینترنتی آزمایش، اجرا و یا رصد کنند. به عنوان مثال بازرگانان می توانند از تاثیر برنامه های پیشبرد فروش خود بر رفتار مصرف کنندگان خود در فروشگاه های آنلاین مطلع شوند و یا تبلیغات و برنامه های بازاریابی خود را قبل از اجرا، بر پایه ی تحلیل هایی که این وبسایت به آنها ارایه می دهد، بهینه سازند.

وبسایت علی ماما که به زبان چینی می باشد فعلا برای بازار چین طراحی شده است اما بازرگانان حرفه ای که قصد ورود به بازار چین را دارند می توانند با استفاده از یک مترجم زبان چینی از خدمات بسیار پیشرفته ی  این وبسایت استفاده نمایند. لازم به ذکر است بهره بردن از پنل ها و سیستم های بازاریابی عرضه شده در علی ماما Alimama مستلزم پرداخت هزینه می باشد . جالب است بدانید برای خرید خدمات این وبسایت می بایست حتما از سیستم پرداخت علی پی AliPay استفاده نمایید. مجموعه ی علی بابا Alibaba با داشتن میلیون ها کاربر به حجم وسیعی از داده ها نظیر اطلاعات جمعیت شناختی (سن، جنسیت و ..)، رفتار مصرف کننده و شیوه های خرید اقشار مختلف دست یافته است که برای مدیران بازاریابی بسیار با ارزش می باشد. این وبسایت کسب و کاری است که با استفاده از این داده های عظیم، سیستم های بازاریابی دیجیتالی و … را طراحی نموده و به فروش می رساند.

آدرس سایت علی ماما  www.alimamanyc.com

استفاده از سایت علی بابا

6. وبسایت رایانش ابری علی بابا کلود ALIBABA CLOUD

علی بابا کلود Alibaba Cloud بازوی رایانش ابری مجموعه ی علی بابا Alibaba است. این کسب و کار که در سال 2009 تاسیس شد، یکی از سه ارائه دهنده برتر IaaS (نوعی از پردازش ابری) در جهان و بزرگترین ارائه دهنده ی سرویس پردازش ابری عمومی در چین است. علی بابا کلود Alibaba Cloud مجموعه ای جامع از خدمات رایانش ابری را برای کسب و کارهای سراسر دنیا، بازرگانانی که در بازار تجاری علی بابا گروه Alibaba Group فعالیت می کنند، شرکت های استارت آپی و سازمان های دولتی فراهم می کند. علی بابا کلود Alibaba  Cloud  شریک رسمی خدمات ابری کمیته بین المللی المپیک است. دو نکته در مورد این کسب و کار باید مورد توجه قرار گیرد. اول آنکه علی بابا کلود Alibaba Cloud فعلا به کاربرانی که از کشور ایران باشند خدماتی ارائه نمی نماید و نکته ی دوم هم این است که در حال حاضر(در زمان نگارش این مطلب) در صورت ثبت نام در این وبسایت معادل 300 دلار اعتبار رایگان جهت خرید خدمات این کسب و کار دریافت خواهید کرد.

آدرس سایت آی کلود www.us.alibabacloud.com/en

سایت علی بابا برای صادرات

7. شبکه ی تهیه و توزیع هوشمند کی نیائو  CAINIAO NETWORK

طبق گزارش علی ریسرچ AliResearch در سال 2015 ، به طور متوسط تعداد 57 میلیون بسته در روز درون مرزهای چین حمل شد (این آمار برای ایالات متحده روزانه 35 میلیون بسته بود). انتظار میرود این عدد برای چین در سال 2020 به 145 میلیون بسته در روز برسد! چه کسی می خواهد به این نیاز در حال انفجار پاسخ دهد!

شبکه ی تهیه و توزیع هوشمند کی نیائو (لجستیک) یا همان Cainiao Network Technology Co ،کسب و کار عظیمی است که توسط کنسرسیومی (اتحاد چند شرکت بسیار بزرگ) به رهبری گروه علی بابا در سال 2013 تاسیس شد. گروه علی بابا در ابتدا 47% مالکیت این شرکت را در اختیار داشت اما طبق آخرین گزارش منتشر شده در سال 2017، مجموعه ی علی بابا از طریق افزایش 807 میلیون دلاری سرمایه گذاری، صاحب 51 درصد سهام این شرکت شد و ضمن در دست گرفتن کنترل استراتژیک این شرکت، قصد دارد تا چند سال آینده به نقطه ای از شبکه سازی لجستیکی برسد که تحویل کالا در هر نقطه از چین را در عرض 24 ساعت و در هر نقطه از جهان را ظرف 72 ساعت امکان پذیر نماید. حتی علی بابای داستان ها هم برای انتقال گنجینه اش از غار این چنین سرعتی نداشت! شگفت آور است !

CAINIAO NETWORK  یک رویکرد شبکه سازانه به معقوله ی لجستیک و حمل و نقل دارد؛ بر مبنای این رویکرد،  CAINIAO در حال اتصال بخش های لجستیک شرکت های تجارت الکترونیک با یکدیگر و شبکه سازی  با دیگر بازیگران زنجیره ی تامین(شرکت پست، کشتیرانی و …) در چین و سایر نقاط دنیا می باشد. به بیان دیگر، CAINIAO یک بستر برای یکپارچه نمودن زنجیره تامین  و لجستیک  شرکت های تجارت الکترونیک، با در نظر گرفتن توانایی ها و قابلیت های شرکای تجاری، در جهت روان نمودن فرآیند تحویل کالا به مشتریان است. کسب و کار Cainiao شامل حمل و نقل اکسپرس(سریع) ، انبارداری بسیار پیشرفه، تحویل نقطه به نقطه در جهان و حتی حمل و نقل کالا ها به مناطق روستایی می شود.

راهبرد اولیه ی کی نیائو Cainiao عمدتاً خدمت رسانی به بازرگانان فعال در اکوسیستم علی بابا Alibaba مانند AliExpress ، Taobao  و Tmall  که هم در بعد درون مرزی فعالیت دارند و هم صادر کننده ی محصولات به خارج از چین می باشند، است.

در واقع این کسب وکار به صورت حرفه ای روابط بین بازرگانانی که با یکدیگر همکاری استراتژیک دارند را به نحوی هدایت می کند که مصرف کنندگان نهایی در وسعت بزرگ، از ناهماهنگی های سیستم زنجیره تامین رنج نبرند. اگر وارد وبسایت این کسب و کار شوید، با قابلیتی مواجه می شوید که به شما امکان رصد محموله ی تجاری تان را می دهد.

 آدرس سایت کی نیائو  www.global.cainiao.com

کسب درآمد از آمازون در ایران

8. گروه خدمات مالی ای ان تی   ANT FINANCIAL SERVICES GROUP

گروه خدمات مالی ای ان تی ANT FINANCIAL SERVICES GROUP کسب و کاری است که به شرکت های کوچک، کسب و کارهای روستایی و حتی افراد حقیقی، خدمات مالی ارائه می دهد. گروه خدمات مالی ANT در حال توسعه اکوسیستمی است که خدمات مالی را بر بستر اینترنت و تکنولوژی ارائه دهد تا نیاز های آینده ی شرکت ها را مرتفع نماید. از جمله کسب و کار هایی که از خدمات این گروه مالی استفاده می کنند میتوان  AliPay ، Ant Fortune ، Zhima Credit و MYbank را نام برد.

آدرس سایت گروه خدمات مالی ای ان تی   www.antgroup.com

نحوه ورود به سایت علی بابا

9.  وبسایت خبری علی زیلا  AliZila

علی زیلا رسانه  ای است که اخبار مربوط به مجموعه ی علی بابا Alibaba را انتشار می دهد و در واقع بازوی رسانه ای مجموعه ی علی بابا Alibaba می باشد. این رسانه همچنین سعی در پوشش اخبار مرتبط با حوزه ی تجارت الکترونیک، اقتصاد دیجیتال و روند های تجاری کشور چین دارد.

علی زیلا AliZila تفکرات پشت صحنه مجموعه ی علی بابا Alibaba را به مردم و کسب و کارها و دیگر بازیگرانی که گروه  علی بابا Alibaba Group را هدایت می کنند، آشکار می سازد و به خوانندگان ما کمک می کند تا بهتر متوجه شرکت و نقش آن در چین و جهان شوند. از 7 مدیر اصلی این رسانه، تنها دو نفر متعلق به کشور چین می باشند و پنج نفر دیگر از کشور های اروپایی می باشند.

 آدرس سایت علی زیلا  www.alizila.com

طریقه ثبت نام در سایت علی بابا

10. موسسه ی تحقیقاتی علی ریسرچ   AliResearch

موسسه ی تحقیقاتی علی ریسرچ AliResearch در سال 2007 تاسیس شد و مسئولیت تحقیق و پژوهش در مورد تجارت الکترونیک، روند های مجموعه ی علی بابا Alibaba و همچنین بررسی روند های تجارت جهانی را بر عهده دارد. در واقع این موسسه پایه ی تحقیقاتی مجموعه ی علی بابا Alibaba می باشد که به سرعت در حال رشد و پیش بینی روند ها اقتصادی، تجاری و بازرگانی است.

آدرس سایت علی ریسرچ  www.aliresearch.com

طریقه ثبت نام در سایت علی بابا

11. سیستم پرداخت علی پی   AliPay

سیستم پرداخت پیشرفته ی علی پی Alipay توسط گروه خدمات مالی ای ان تی ANT و آی کلود Alibaba Cloud و با مشارکت غیر مستقیم دیگر همکاران مجموعه ی علی بابا Alibaba در سال 2004 خلق شد. علی پی Alipay زندگی مردم را بسیار آسان تر و راحت تر نموده است. از طریق این پلتفرم بسیار امن که استفاده از آن منوط به ارایه مدارک شناسایی معتبر است، مشتریان می توانند برای پرداخت های خود در اکوسیستم علی بابا Alibaba  و دیگر فروشگاه های طرف قرار داد با مجموعه ی علی بابا Alibaba به آسانیِ یک اسکن یا کلیک نمودن، اقدام کنند.

اپلیکیشن موبایلی علی پی Alipay در چین به یکی ضروریات شهروندان تبدیل شده است چرا که تقریبا اکثر پرداخت های خود، از پرداخت کرایه تاکسی تا خرید از خرده فروشی ها را  می توانند از طریق این اپلیکیشن انجام دهند. علی پی Alipay که در سال 2004 راه اندازی شد، در سال 2016 دارای بیش از 450 میلیون کاربر ثبت شده و بیش از 200 همکار مالی بوده است. علی پی Alipay مکانیزم های امنیتی متعددی را برای اطمینان از اینکه حساب های کاربری امن هستند، فراهم می کند. حساب کاربری علی پی Alipay به کاربر اجازه می دهد که رمز عبور ورودی خود را انتخاب نماید و همچنین برای بالا بردن سطح امنیت، رمز عبور دیگری جهت پرداخت نهایی باید تعریف شود. کاربر می تواند رمز ورود را حداکثر تا پنج بار و رمز عبور پرداخت تا سه بار قبل از اینکه کاربر از حساب خود قفل شود وارد کند. در صورت فراموشی رمز حساب کاربری، برای بازگرداندن دسترسی به حساب، کاربر باید با علی پی  Alipay تماس برقرار کند. کاربران همچنین یک گواهی دیجیتال را نصب می کنند که می تواند اطلاعات ارسال شده توسط یک شبکه را رمزگذاری کند و هکرها را از سرقت گذرواژه ها ناتوان سازد. علی پی در کشورهایی چون  آمریکا و روسیه خدمات ارائه می کند، اما تمرکز اصلی علی پی AliPay اکنون بر بازار چین می باشد. پیش بینی می شود در آینده، علی پی AliPay سهم بازار رقبای خود یعنی پی پل PayPal و ای بی eBay را تصاحب کند. علی پی AliPay اکنون دیگر تنها یک روش پرداخت نیست، بلکه یک سبک زندگی است!

آدرس سایت علی پی www.intl.alipay.com

سایت علی بابا چیه

12.  بانک تمام الکترونیکی مای بانک  MYbank

مای بانک MYbank یک بانک خصوصی اینترنتی است که در 25 ژوئن 2015 توسط گروه مالی ANT از زیر مجموعه های Alibaba تاسیس شد. مأموریت آن خدمت به شرکت های کوچک و بازرگانان تازه کار، کسانی که در حجم های کوچک تجارت می کنند و کسب و کار هایی که در مناطق روستایی چین فعالیت می کنند، می باشد. مای بانک MYbank تلاش می کند بین بانک های آنلاین خصوصی پیشگام باشد و حمایت های مالی حساب شده ای را برای کارآفرینان فردی فراهم کند. این بانک مکانی برای وام دادن و وام گرفتن است، افراد داری سرمایه می توانند در قبال سهیم شدن در سود کسب و کاری، به آن فرد کارآفرین وام دهند . همچنین این بانک هیچ وثیقه ای از مشتریانش دریافت نمی کند بلکه به جای آن تراکنش ها و سابقه ی بازرگانی افراد را در اکوسیستم علی بابا Alibaba بررسی می کند و بر مبنای محاسبات ابری پیشرفته، رفتار های مالی افراد یا شرکت ها را تحلیل و سپس به آنها اعتماد می کند. اریک جینگ، رئیس مای بانک MYbank می گوید این بانک برای افراد ثروتمند نیست، بلکه برای بزرگ مردان کوچک است!

آدرس سایت مای بانک  www.mybank.cn

نماینده علی بابا در ایران

13.  پلتفرم گردشگری و سفر علی تریپ AliTrip

پلتفرم گردشگری و سفر علی تریپ AliTrip  که قبلا به نام تائوبائو تراول Taobao Travel  شناخته می شد ، در زمینه  ی خدمات گردشگری و سفر فعالیت می کند و به زبان چینی می باشد. به عنوان یک پلتفرم مسافرتی آنلاین یکپارچه در اکتبر 2014 تاسیس شد. علی تریپ AliTrip به عنوان بخشی از اکوسیستم علی بابا Alibaba، در عرض یک سال به 50 میلیون مسافر و گردشگر خدمت رسانی کرد. تمام شرط بندی ها برای حدس زدن تعداد مسافرانی که در سال آینده از خدمات این وبسایت استفاده خواهند کرد مطمئنا با شکست مواجه خواهد شد! تصور کنید مجموعه ی علی بابا Alibaba با این حجم از اطلاعاتی که از مسافران علی تریپ AliTrip بدست خواهد آورد، می تواند جهت تبلیغات، تحقیقات بازار، رفتار مصرف کننده و… برای رشد اجزای دیگر اکوسیستم خود بهره ببرد!

آدرس سایت علی تریپ www.alitrip.hk

فروش در آمازون

14. نرم افزار دینگ تاک  Ding Talk

دینگ ناک DingTalk یک پلت فرم ارتباطی و همکاری رایگان است که توسط میلیون ها شرکت یا سازمان استفاده می شود. این نرم افزار که بر روی سیستم عامل های ویندوز، مک، اندروید و iOS عرضه شده است.

ویژگی های نرم افزار دینگ تاک:

1) آسان ساختن و به روز رسانی سازمان دهی یا ساختار تیم، جستجو و پیدا کردن همکاران خود و به اشتراک گذاشتن اطلاعات بخش.

2) پشتیبانی از راه های مختلف همکاری، چت / پیام، یادآوری کار / جلسه، اشتراک فایل، کنفرانس صوتی / تصویری، پیگیری پروژه و …

3) کار هوشمند با حمایت وحضور مدیریت ، تایید جریان کار، تجزیه و تحلیل داده ها و گزارش ها.

4) پشتیبانی موقعیت یابی جهانی. مهم نیست که شما در سراسر جهان هستید، دینگ تاک Dingtalk از شما پشتیبانی می کند تا اطلاعات موقعیت خود را به اشتراک بگذارید. نقشه گوگل در این برنامه پشتیبانی می شود.

5) نسخه جهانی مدیریت حضور و غیاب. در حال حاضر، شما می توانید از سیستم مدیریت حضور و غیاب دینگ تاک Dingtalk برای هر دفتر و یا محل کار در هر مکان در سراسر جهان استفاده کنید.

آدرس سایت دینگ تاک  www.dingtalk.com

دی جی تالک سایت علی بابا

15.  پلتفرم آنلاین علی گیم AliGames  

مجموعه ی علی بابا Alibaba بعد از آنکه تصمیم گرفت وارد بازار 15 میلیون دلاری بازی های رایانه ای چین شود، پلتفرم علی گیم AliGames را در سال 2016 ایجاد نمود. چین بزرگترین بازار بازی های رایانه ای در جهان می باشد. طبق پیش بینی Newzoo حجم این بازار تا سال 2020 به 33 میلیون دلار خواهد رسید. پس جای تعجب ندارد که علی بابا وارد این پستو از غار هم شود!  این پلتفرم مکانی برای عرضه بازی های رایانه ای در چین و همچنین حمایت از بازی سازان می باشد.

آدرس سایت علی گیم www.aligames.com

علی گیم سایت علی بابا

16. پلتفرم یوکوتودو  Youku Tudou

وبسایت یوکوتودو پلتفرمی مانند یوتیوب YouTube دارد، اما از نوع چینی. دو وبسایت بزرگ به اشتراک گذاری و خدمات ویدئویی یوکو Youku و Tudou زیر نظر مجموعه ی علی بابا Alibaba در سال 2012 با یکدیگر ادغام شدند و یکی از بزرگترین سایت های ویدئویی چین را خلق کردند. در دسامبر 2016 این وبسایت 30 میلیون مشترک داشته است.

آدرس سایت یوکو  https://youku.com/

یوکو سایت علی بابا

17.  پلتفرم مسیریابی و نقشه آنلاین آوتو ناوی AutoNavi

نقشه ی اینترنتی، مسیریابی آنلاین و ارائه ی خدمات مبتنی بر مکان یابی از جمله کارهایی است که این پلتفرم انجام می دهد. این مجموعه در سال 2001 تاسیس شده و در سال 2014 توسط مجموعه ی علی بابا Alibaba خریداری شد. از سال 2005 خدمات نقشه ی اینترنتی آن در سایتی مجزا به نشانی www.amap.com  ارائه می شود. گوگل و اپل برای به روز رسانی نقشه های اینترنتی خود در چین از این پلتفرم داده دریافت می کنند. اپلیکیشن موبایلی نقشه ی اینترنتی طبق آخرین آمار منتشر شده، به عنوان پرکاربرد ترین نرم افزار نقشه ی اینترنتی در چین با بیش از 150 میلیون کاربر می باشد.

آدرس سایت آتوناوی www.autonavi.com

سایت علی بابا چین چیست؟

18. بخش پزشکی و دارویی علی هلث   AliHealth

بخش پزشکی و دارویی مجموعه ی علی بابا Alibaba با نام علی هلث AliHealth مطرح است. این کسب و کار در سال 2014 هنگامی که راه اندازی شد که Alibaba و Yunfeng Capital که یک شرکت سرمایه گذاری خصوصی چینی می باشد، همکاری مشترکی را در حوزه ی سلامت آغاز کردند. بعد از آنکه جایگاه علی هلث AliHealth به عنوان یک داروخانه ی آنلاین(مواد دارویی معمولی) و همچنین بستری برای ارائه خدمات پزشکی مانند سیستم نوبت دهی پزشکان، بیمه های درمانی ، ویزیت آنلاین پزشکان و اعتبار سنجی داروها با استفاده از کد استانداردی که توسط سازمان غذا و داروی چین به هر قلم از داروها اختصاص یافته در چین تثبیت شد، در آپریل 2015، کلیه محصولات دارویی Tmall نیز به این فروشگاه منتقل شد تا مصرف کنندگان از طیف وسیع تر مواد دارویی مجاز و کالاهای حوزه ی سلامت در این پلتفرم بهره مند شوند.

آدرس سایت علی هلث  www.ir.alihealth.cn

پشتیبانی علی بابا

19. سایت علی اکسپورت  AliSports

وبسایت علی اکسپورت AliSports در 8 سپتامبر 2015، توسط گروه علی بابا  Alibaba و به همراه با شرکت Sina و Yunfeng Capital در شانگهای تاسیس شد. بر اساس اکوسیستم Alibaba، Alisports قصد دارد از طریق تجارت الکترونیک، رسانه ها، فروش حق پخش تلویزیونی، سرگرمی های خانوادگی، فن آوری هوشمند، محاسبات ابری، اطلاعات بزرگ و خدمات مالی صنعت ورزش را به طور کلی تقویت کند.

آدرس سایت علی اکسپورت  www.alisports.com

سایت علی اکسپرت علی بابا

20. پلتفرم خرید و فروش آنلاین لازادا   Lazada

لازادا Lazada که در سال 2012 راه اندازی شده است، یک پلتفرم خرید و فروش آنلاین در جنوب شرقی آسیا است . در حال حاضر این وبسایت در اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام مورد استفاده قرار می گیرد. لازادا Lazada به عنوان پیشگام اکوسیستم تجارت الکترونیک در آسیای جنوب شرقی شناخته می شود. لازادا Lazada پذیرای بیش از 135،000 فروشنده محلی و بین المللی و همچنین 3000 برند مطرح دنیا می باشد. طبق آخرین آمار 560 میلیون مصرف کننده در منطقه از طریق این  پلتفرم به خرید و فروش کالاها و خدمات خود مشغول می باشند.

لازادا Lazada از طیف گسترده ای از محصولات در دسته های مختلف از لوازم الکترونیکی مصرفی تا کالاهای خانگی، اسباب بازی ها، پوشاک ، تجهیزات ورزشی و مواد غذایی پشتیبانی می کند. مزیت رقابتی این کسب و کار در ارائه تجربه خرید عالی به مشتریان و پشتیبانی  از روش های پرداخت متعدد شامل پرداخت پول نقد، آنلاین می باشد.

مجموعه ی علی بابا Alibaba در سال 2016 با خرید اکثریت سهام این شرکت، کنترل استراتژیک این کسب و کار را به مالکیت خود در آورد.

آدرس سایت لازادا  https://www.lazada.com/en/

داستان علی بابا

21.  سایت علی اکسپو  AliExpo

Alibaba E-Commerce Expo رویدادی است که گروه علی بابا Alibaba در استرالیا برگزار می نماید و  برند های تجاری و کسب و کارهای کوچک را از استرالیا و نیوزیلند به بازار رو به رشد در چین متصل می کند.

آدرس سایت علی اکسپو https://aliexpo.com.au/

علی اکسپو سایت علی بابا

22.  پلتفرم آنلاین علی میوزیک  AliMusic

پلتفرم علی بابا میوزیک Alibaba Music که به اختصار علی موزیک AliMusic نامیده می شود، بخش موسیقیایی مجموعه ی علی بابا Alibaba است. تشکیل گروه موسیقی کسب و کار علی بابا Alibaba شامل ادغام دو برنامه پخش موسیقی متعلق به علی بابا Alibaba یعنی شیامی Xiami و تیان تیان Tiantian بود. در سال 2016 جک ما یک پلتفرم دیگر را نیز به این بخش اضافه کرد و آن علی بابا پلنت AlibabaPlanet بود. علی بابا میوزیک Alibaba Music با بستن قرارهای حق پخش (کپی رایت) با شرکت های مطرح تولید کننده موسیقی در چین سعی در گسترش این بخش دارد.

23. پلتفرم آنلاین علی بابا پلنت AlibabaPlanet

علی بابا پلنت AlibabaPlanet یک پلتفرم متمرکز بر موسیقی است که روابط طرفداران و هنرمندان را آسان می کند. طرفداران موسیقی می توانند از گوشی های هوشمند خود، ستاره های مورد علاقه خود را دنبال نمایند، در فعالیت های هواداری شرکت کنند، کالاهای مرتبط را بخرند،  پخش زنده از مشاهیر خود را به صورت آنلاین تماشا نمایند و به آهنگ های خوانندگان خود گوش دهند. در واقع میتوان این پلتفرم را یک شبکه ی اجتماعی بر مبنای موسیقی دانست که در حال توسعه می باشد. این اپلیکیشن فعلا برای چینی زبانان قابل استفاده می باشد اما چشم انداز این پلتفرم، جهانی شدن می باشد.

24. اپلیکیشن شیامی Xiami

این اپلیکیشن که با هدف پخش موسیقی به صورت قانونی توسعه داده شده است، به علت مسائل مربوط به کپی رایت فقط در چین قابل استفاده می باشد. در حال حاضر بیش از 10 میلیون آهنگ در این اپلیکیشن موجود است. نکته ی جالب این اپلیکیشن سیستم تشخیص موسیقی شگفت انگیزی است که توسط علی بابا کلود Alibaba Cloud طراحی شده است.

آدرس سایت اپلیکیشن شیامی https://emumo.xiami.com/apps/mobile

سایت علی بابا چیست؟

25.  سیستم عامل یان او اس YunOS

یان او اس YunOS سیستم عاملی بر پایه ی اینترنت است که توسط گروه علی بابا Alibaba در سال 2015 تولید شده و برای همگام سازی انواع دستگاه ها با محاسبات ابری و هدایت به سمت خدماتِ مبتنی بر داده  می باشد.

 این سیستم عامل قدرتمند، با طیف گسترده ای از دستگاه هایی که از فناوری اینترنت اشیا بهره می برند(مانند تلفن های هوشمند، خودروهای تحت کنترل اینترنت، گجت های دیجیتال پوشیدنی، تلوزیون های اینترنتی) و همچنین انواع میکرو پروسسورها، چیپ ها وسنسور ها قابلیت سازگاری دارد. مزیت یان او اس YunOS توانایی آن در ارائه خدمات به مشتریان با تجربه کاربری بهتر از طریق خدمات شبکه مبتنی بر محتوا است و از طریق این تعامل توسعه دهندگان را توانمند می سازد. در سال 2016، یان او اس YunOS توسط بیش از 70 میلیون تلفن هوشمند فعال شده بود و انتظار می رود این عدد برای سال های آتی به شدت گسترش یابد.

26.  پلتفرم آنلاین علی پیکچر  AlibabaPictures

 

AliPictures یک واحد پرچمدار گروه سرگرمی Alibaba است و فعالیت هایی مانند تولید فیلم و برنامه های تلویزیونی، ساختن پلتفرم های سرگرمی بر مبنای اکوسیستم مجموعه ی Alibaba  و بهره برداری از آن جهت گسترش آن اکوسیستم. این واحد بر آن است تا با فراهم آوردن بستری مناسب، استعداد های جهانی در زمینه ی صنعت سرگرمی را به خود جذب کند و در این صنعت نیز پیشرو شود.

27. شرکت علی بابا کپیتال   Alibaba Capital

 

شرکت علی بابا کپیتال که 80 درصد سهام آن متعلق به شخص جک ما می باشد، به عنوان پشتوانه ی سرمایه ای مجموعه ی Alibaba می باشد که علاوه بر مجموعه ی علی بابا  Alibaba ، بر روی سبدی از کسب و کارهای دیگر سرمایه گذاری می کند. این شرکت در سال 2008 تاسیس شد

28. نرم افزار علی ونگ ونگ  AliWangWang

 

در سال 2004، مجموعه ی علی بابا Alibaba  سرویس نرم افزاری پیام رسان فوری خود را به نام علی ونگ ونگ Aliwangwang برای تعامل بین مشتریان و فروشندگان آنلاین منتشر کرد. طبق آخرین آمار، تعداد  کاربران علی ونگ Aliwangwang بیش از 50 میلیون نفر می باشد و از این منظر، سومین ابزار بزرگ پیام رسانی فوری در چین است. در وبسایت علی بابا  Alibaba.com از این ابزار تحت عنوان Trade manager نام برده می شود و جهت برقرای ارتباط با تامین کنندگان، بسیار پرکاربرد می باشد.

29.  روزنامه و مجموعه ی خبری   South China Morning Post

 

روزنامه و مجموعه ی خبری South China Morning Post در سال2015 توسط مجموعه ی علی بابا Alibaba خریداری شد. این رسانه با خط و مشی مستقل و بیشتر با هدف پوشش خبرهای حوزه چین و هنگ کنگ فعالیت می نماید.

آدرس سایت روزنامه https://www.scmp.com/

سایت مشابه علی بابا در ایران

30. بنیاد خیریه ی جک ما   Jack Ma Foundation

 

ماموریت جکما فاندیشن Jack Ma Foundation این است که جهان را به جایی با آسمانی آبی، آب پاکیزه، جوامع سالم تر و تفکر پویا تر تبدیل کند. این امر از طریق تمرکز بر شبکه آموزش و پرورش، محیط زیست، بهداشت عمومی و توسعه افراد در بخش غیر انتفاعی، با توجه به توسعه یک مدل ابتکاری و پایدار برای یک جهان بهتر میسر می شود.

آدرس سایت بنیاد خیریه جک ما https://www.jackmafoundation.org.cn/

خرید عمده از سایت علی بابا

زیر مجموعه های یا دوستانِ علی بابا همچنان در حال افزایش هستند! زیرا علی بابا یک تاجر باهوش و درستکار است! همانطور که ملاحضه می فرمایید مجموعه ی Alibaba در واقع یک کهکشان است که بر بستر اینترنت و فناوری اطلاعات شکل گرفته و به شدت در حال گسترش می باشد.

اگر بخواهیم هرکدام از کسب و کارهای بالا را به طور کامل شرح دهیم، می بایست برای هر یک از آنها کتاب جداگانه ای تالیف کنیم. شاید ما هم روزی تصمیم بگیریم در غالب مجموعه ای ، تک تک این کسب و کارها را تحلیل و به شما هدیه کنیم! اما در اینجا برای آشنایی مخاطبان خود، توضیح اندکی راجع به هرکدام از موارد بالا ارایه می کنیم؛ چرا که معتقدیم برای انجام یک تجارت حرفه ای، باید با اطلاعات کامل و با دست پر وارد عمل شد. دلیل دیگری که ما را مجاب کرد تا به شرح-هرچند مختصر-زیرمجموعه های علی بابا Alibaba بپردازیم، ماهیت یکپارچه بودن تجارت الکترونیک (چه در بُعد داخلی و چه در بُعد بین المللی) و قابلیت یکپارچه شدن آن است. به عنوان مثال ممکن است در آینده AutoNavi با وب سایت علی بابا Alibaba.com یکپارچه شود و قابلیت های جدیدی به وب سایت علی بابا Alibaba.com افزوده شود، بازرگانی که راجع به AutoNavi از پیش هیچ اطلاعی نداشته باشد، یا آموزش کار با سایت علی بابا را ندیده باشند مسلماً برای درک و بکار گیری آن قابلیتِ فرضی به مشکل خواهد خورد. به هر حال، اگر وقت کافی برای سفر به تک تک سیّاره های این کهکشان را ندارید و علاقمند صادرات از سایت علی بابا و یا فروش از سایت علی بابا هستید به شما توصیه می کنیم  مطالب مربوط به AliExpress، AliPay و CAINIAO  را حتما بخوانید! هر چند تمام امکانات این سایت در دسترس ما ایرانیان نمی باشد ولی بعلت کارآیی و زیر ساخت قوی خدماتی این سایت یکی از ابزار موفق در خرید و فروش کالا می باشد.

هیچکس از آینده خبر ندارد. تنها کاری که شما میتوانید انجام دهید ساختن آن است!

آقای جک ما _ موسس و رئیس اجرایی گروه Alibaba

منبع: نوین تجارت محترم

نوشته های مرتبط