سنگهای ساختمانی صادرات تخصصی

گام به گام صادرات کاشی و سرامیک، به کجا و چگونه؟

صادرات کاشی و سرامیک به کشورهای همسایه ایران مانند عراق، ارمنستان، گرجستان، روسیه، ترکیه، پاکستان، تاجیکستان، آذربایجان، کویت، عمان، امارات، ترکمنستان و حتی کشورهای دور دست همچون کشورهای اروپایی یا افریقایی یک تجارت پردرآمد غیر نفتی برای کشور عزیزمان ایران می تواند باشد.

صادرات کاشی یکی از بیزینس ها و تجارت هایی هست که می تواند درآمد بسیاری برای تولیدکنندگان صنعت کاشی در ایران داشته باشد و در کنار این درآمد به رونق اقتصادی ایران قدرت مضاعف بخشد.

در ایران تعداد زیادی کارخانه هستند که می توانند سرامیک های صادراتی را تهیه کنند، اما تمامی این کارخانه ها نمی توانند محصول با کیفیت را تحویل مشتری بدهند. بر حسب تجربه ای که کسب کردیم می توانیم به شما ثابت کنیم تعداد شرکت های عرضه کننده کاشی و سرامیک صادراتی خیلی هم زیاد نیست. اما اگر شما در فکر عرضه و صادرات سرامیک در کشور عراق و سایر همسایگان کشور ایران هستید باید بگوییم که مراحل زیادی را باید طی کنید که یکی از این مسائل مهم مربوط به ترخیص کالا در گمرک است.

از این رو افرادی که در حوزه صادرات کاشی در حال فعالیت هستند، از نظر قیمتی بسیار بر روی محصول حساس هستند تا بتوانند از پس مخارج گمرک و ترخیص نیز بر آیند. البته بسته به مقدار خریداری شده توسط فرد می توان گفت که شرایط متغییر است و هر چه متراژ و یا تناژ بالاتر برود، کار بسیار آسان تر پیش خواهد رفت و سود نیز افزایش می یابد.

طرح های کاشی و سرامیک های صادراتی

معمولا طرح هایی که برای صادرات به کشورهای دیگر تولید می شوند تفاوت چشمگیری با سلیقه مشتریان داخلی دارند.

صادرات کاشی از ایران

از این رو بسیاری از کارخانجات، برخی از خط های تولید کاشی و سرامیک خود را به تولید محصولات صادراتی اختصاص داده اند و از آنجا که امکان صادرات محصولات درجه پایین به خارج امکان پذیر نیست بنابرین کارخانجات مجبورند تا محصولات درجه سه و پایینتر خود را با قیمتی پایین به استانهای مرزی بفروشند.

البته بسته به نوع جغرافیا و فرهنگ مردم منطقه و کشور ممکن هست هر کشور یک نوع خاص از طرح و رنگ را بپسندند و صادرکنندگان برای صادرات کاشی باید حتما به این موضوعات دقت کنند تا بعد از صادرات کاشی به کشور مقصد برای فروش کاشی خود با مشکل روبرو نشوند.

بهترین راهکار برای صادرات کاشی و سرامیک به کشورهای مختلف این هست که قبل از تصمیم خرید کاشی از تولیدکننده در ایران حتما کشور مقصد را مورد بررسی قرار دهند و صادرکننده حتما در کشور مقصد با فروشندگان کاشی و سرامیک جلسات مختلف بگذارند و از نوع انتخاب طرح ها و پرفروش ترین کاشی ها توسط منطقه اطلاعات کامل و جامع یابند تا در انتخاب محصول برای صادرات کاشی به کشور همسایه دچار اشتباه نشوند و یک تجارت خوب و پر سود داشته باشند.

صادرات کاشی و سرامیک به کشور گرجستان

کشور گرجستان در قفقاز و بین دریای خزر و دریای سیاه قرار دارد.

گرجستان از جمله کشورهایی است که هم در قاره آسیا و هم اروپا قرار دارد.

عضویت گرجستان در اتحادیه اروپا و ناتو و حاکم بودن قوانین اتحادیه اروپا در این کشور اهمیت صاردات را به گرجستان دو چندان می کند.

برخی از فعالیت های بازرگانان ایرانی می تواند صادرات کاشی به گرجستان باشد.

مقدار ارزش صادرات کاشی به گرجستان درسال ۹۵ مبلغ ۸،۴۴۹،۷۲۸ میلیون دلار بوده است.

مقدار ارزش صادرات کاشی به گرجستان طبق آمار تنها ۲.۴۷ درصد از حجم صادرات کلی کاشی و سرامیک را نشان می دهد که با توجه به امکانات موجود در ایران این مقدار بسیار ناچیز است.

از آنجایی که عمده محصولات صادراتی بعد از مشتقات نفتی، مصالح ساختمانی است اهمیت این موضوع را فراوان می کند.

در سال های اخیر مقدار تعرفه های گمرکی برای صادرات محصولات گرجستان حذف شده از این رو بیشتر بازرگانان با ورود اجناس و بسته بندی مجدد آن بدون پرداخت هزینه های گمرکی آن را به کشورهایی مانند آمریکا و … ارسال می کنند.

صادرات کاشی و سرامیک به کشور عراق

کشور عراق در چند سال اخیر یکی از بزرگترین مصرف کنندگان محصولات ایرانی می باشد.

دارا بودن مرز زمینی، نزدیکی فرهنگ ها و آداب و رسوم باعث شده است که بازرگانان ایرانی حضور چشمگیری در بازار کشور عراق داشته باشند.

طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی سال ۱۳۹۵ مقدار صادرات کاشی به عراق مبلغی در حدود ۲۴۷،۰۳۹،۱۰۴ میلیون دلار بوده است.

بعد از سیمان صادرات کاشی و سرامیک از مهم ترین محصولات ایران می باشد.

بر این اساس می توان کشور عراق را یک بازار خوب و در دسترس برای بازرگانان ایرانی به حساب آورد.

بهترین راه صادرات کاشی به عراق

بهترین راه برای صادرات کاشی و سرامیک استفاده از مرزهای زمینی است با توجه به تعدد پایانه های مرزی ایران با عراق، مرز مهران را می توان یکی از بهترین پایانه های مرزی برای صادرات کاشی و سرامیک انتخاب کرد.

کشور ترکیه، چین، ایران، آمریکا و کره جنوبی به ترتیب از بزرگترین کشورهای صادر کننده کالا به عراق هستند.

سیمان و کاشی و سرامیک در صدر کالاهای صادر شده از سوی ایران به عراق می باشد.

چرا صادرات کاشی به عراق

دارا بودن مرز زمینی

سهولت در امور صادرات

روابط خوب سیاسی و اقتصادی

تقاضای زیاد کشور عراق برای مصالح ساختمانی

وجود ذخابر فراوان نفتی در عراق

داشتن کمترین فاصله از سوی ایران تا بصره، به عنوان یکی از نزدیک ترین بازارهای صادراتی

پایین بودن تعرفه های گمرکی

صادرات کاشی و سرامیک به کشور روسیه

از بین کشورهای همسایه روسیه بازار به نسبت بزرگی است به طوریکه تعداد زیادی از تجار ایرانی مایل به صادرات و فروش اجناس خود در روسیه هستند، پیچیدگی های بازار روسیه، لزوم حضور فیزیکی، عدم دسترسی به اطلاعات دقیق و بروز، می تواند مانع حضور موفق شما در روسیه شود.

اگر تصمیم صادرات کاشی و سرامیک به روسیه دارید باید برخی از نکات را در خصوص صادرات به روسیه بدانید.

در حالت کلی برقراری ارتباط با روس ها از پیچیدگی بیشتری برخوردار است.

شرکت های روسی تمایل دارند که بیشتر با شرکت های محلی معامله کنند.

از انجایی که روس ها بیشتر دوست دارند محصول مورد نظر را در روسیه و روبل پرداخت کنند خود یک مزیت بسیار خوبی می تواند به حساب آید.

صادرات کاشی و سرامیک به کشور افغانستان

اشتراکات زیاد فرهنگی و اقتصادی مردم افغانستان می تواند تاثیر بسزایی در افزایش میزان صادرات کاشی و سیرامیک ایران به افغانستان داشته باشد. علاوه بر این موارد داشتن دانش و تخصص لازم در زمینه صادرات کاشی و سیرامیک به افغانستان می تواند در افزایش حجم صادرات به شما کمک کند.

کالاهای ایرانی با داشتن کیفیت بالا در بین مردم افغانستان بسیار حائز اهمیت است.

خوشبختانه تعاملات سیاسی و اقتصای دولت ایران با دولت افغانستان صادرات را به این کشور را به مراتب راحت تر می کند.

صادرات کاشی و سرامیک به کشور ارمنستان

ایران و پاکستان از صادر کنندگان اصلی محصولات به ارمنستان هستند.

در طی سال‌های اخیر حجم مبادلات تجاری ایران و ارمنستان حدود ۳۲۰ میلیون دلار بوده است.

با توجه به روابط خوب دو کشور و زمینه های به وجود آمده مقدار این سهم می تواند رشد یابد.

محصولات متفاوتی در زمینه های مختلف از جمله کاشی و سرامیک را می توان به ارمنستان صار کرد.

تجار ایران و ارمنستان در سالهای اخیر با هم روابط حسنه ای داشته اند که خود باعث نفوذ راحت تجار ایرانی به این بازار می شود. طبق آخرین اخبار منتشر شده از صادرات کاشی و سرامیک به ارمنستان، ایران تا کنون ارزش صادرات به مبلغ ۲،۸۰۸،۲۰۸ دلار را انجام داده است که تنها ۰.۸۳ درصد از حجم کل صادرات کاشی و سرامیک ایران را به خود اختصاص می دهد.

صادرات کاشی به کشور ترکیه

در سال های اخیر ایران صادرات تعداد اقلام کالایی زیادی از جمله کاشی را به ترکیه آغاز کرده است.

اخذ تخفیف های گمرکی از سوی ترکیه باعث شده است که ایران برای صادرات محصولات خود بیش از پیش به ترکیه به عنوان یک بازار هدف توجه داشته باشد.

عمده این تخفیفات از سوی دولت ترکیه برای محصولات کشاورزی بوده است.

برخی از کالاهایی که برای صادرات به ترکیه دارای مزیت هستند می تواند محصولاتی مانند پتروشیمی، پلیمر، سیمان، خشکبار، مواد غذایی، محصولات ساختمانی و غیره اشاره نمود. میزان حجم تجارت ترکیه و ایران در سال ۲۰۰۹ رقمی برابر ۵.۷ میلیارد دلار، بود که با رشد چشمگیر این مقدار در سال ۲۰۱۲ برابر ۱۶ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۴ نیز ۱۸ میلیارد دلار ارزیابی شده، که این نرخ نشان دهنده رشد روز افزون تجارت ایران با ترکیه است.

بازرگانان به دلیل نزدیکی ترکیه به ایران و روابط خوب بین دو کشور در بازار ترکیه حضور فعالی دارند.

در سال ۹۵ ارزش صادرات کاشی به ترکیه مبلغ ۱۱۴،۳۶۹ تومان است.

میزان ارزش صادرات در سال ۹۵ تنها ۰.۰۴ درصد از حجم صادرات کاشی و سرامیک ایران محسوب می شود.

بنابراین حضور فعال در این عرصه می تواند رشد چشمگیری در سهم صادرات ایران داشته باشد.

چرا صادرات کاشی به ترکیه

پیشرفت های چشمگیر اقتصادی ترکیه در دهه گذشته

همسایگی ترکیه با کشورهای یونان و قبرس و …

کشور ترکیه با ۴۰ میلیون نفرجمعیت یکی از پرجمعیت ترین کشورهای منطقه می باشد.

قرار داشتن شهر استانبول در دو قاره اروپا و آسیا

 

چگونگی صادرات کاشی و سرامیک

نحوه صادرات کاشی و سرامیک به شش گام اصلی تقسیم می شود که عبارتند از:

گام نخست – مشخص کردن پتانسیل خود در زنجیره صادراتی: اولین گام در صادرات کاشی و سرامیک مشخص کردن نقشه راه شرکت است. در واقع ابتدا باید ظرفیت‌های خود را بدانیم تا با توجه به آن اقدام به صادرات محصول کنیم. اگر تصور می‌کنید که قادر به تامین بیش از اندازه مصرف کشور هستید، آنگاه می‌توانید رویای صادرات را در ذهن خود بپرورانید.

گام دوم – توجه به ظرفیت اقتصادی کشور مقصد: دومین گام در جهت صادرات کاشی دیوار و سرامیک، توجه به زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی کشور مقصد است. به عنوان مثال افغانستان به دلیل ضعف اقتصادی گزینه مناسبی برای صادرات انبوه نیست؛ اما، به علت نداشتن علم و منابع کافی در جهت تولید سرامیک، می‌تواند گزینه خوبی برای صادرات محدود کالا باشد.

گام سوم – استخدام بازاریاب بین المللی: گام سوم جهت صادرات کاشی و سرامیک استخدام یک بازاریاب خبره است. این بازاریابان به منظور آشنا کردن خریداران و تبلیغ محصولات به کشورهای مختلف سفر کرده و مقدمات تجارت و عقد قرارداد با شرکت‌های مختلف را مهیا می‌کنند.

گام چهارم – فراهم کردن مقدمات صادرات کالا: پس از این که کشور مقصد با صادرات شرکت موافقت نمود، باید مقدمات ارسال کالا را آغاز کرد. برای این کار ابتدا باید به یکی از شرکت‌های گمرکی مراجعه کرد و مجوزهای لازم را جهت ارسال کالا دریافت کرد. ابتدا باید کالای صادراتی خود را تعیین نید. البته، زمانی مجوز صادرات را دریافت می‌کنید که نیازهای کشور تامین باشد و صادرات کالای مربوطه منجر به گرانی آن محصول در بازار داخلی نشود. در واقع اینجا بحث عرضه و تقاضا مطرح است. اگر صادرات کاشی و سرامیک به گونه‌ای شود که میزان عرضه آن در کشور محدود و در نتیجه موجب افزایش قیمت آن شود، دولت از ارسال آن به کشورهای خارجی جلوگیری خواهد کرد. مطمئنا، در بازار فعلی و اوضاع اقتصادی کشور، بعید است دولت با صادرات کاشی و سرامیک به کشورهای خارجی موافقت کند.

گام پنجم – پرداخت عوارض گمرک و ارسال کالا: در صورت موافقت دولت با صادرات کالای مربوطه، شما قادر خواهید بود با پرداخت هزینه‌های گمرکی و پر کردن فرم‌های لازم مقدمات ارسال را فراهم کنید. البته، قبل از ارسال کالا باید نحوه تحویل آن به مشتری را از پیش تعیین کرده باشید. قوانین زیادی در این فرایند وجود دارد. به عنوان مثال، در یک قانون گمرکی شما تنها موظف به بار زدن کالا در ترانزیت هستید و پس از آن دیگر هیچ مسئولیتی در قبال کالاها اعم از خسارت دیدن و غیره بر عهده ندارید. بنابراین، در عقد قرارداد و تعیین نحوه تحویل بار حتما دقت کنید تا متحمل ضرر نشوید.

گام آخر – تحویل کالا: زمانی که کاشی و سرامیک‌های مربوطه به دست مشتری خارجی رسید، در آن جا مسئول ترانزیت موظف است تنها در صورت پرداخت وجه کالاها را تخلیه کند. در غیر این صورت هزینه دیرکرد و غیره بر عهده خریدار می‌باشد و حق دریافت خسارات با شماست.

کشور ایران در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌های اقتصادی ضربه مهلکی از سمت صادرات خورده است؛ به گونه‌ای که روز به روز امکان صادر کردن کالاهای ایرانی به خارج کمتر و کمتر می‌شود. این در حالی است که ایران در بخش تولید کاشی و سرامیک بسیار پیشرفت کرده و این پتانسیل را دارد تا تبدیل به سومین تولیدکننده جهان شود. بیشترین میزان تولید کاشی دیوار و سرامیک کف کشور مربوط به سال 1390 است که حجم تولید کشور تا بیش از 500 میلیون متر مربع پیش رفته بود. اما، متاسفانه تحریم‌ها موجب شده است تا ظرفیت فروش کشور به شدت افت پیدا کند و این رقم به 200 میلیون متر مربع کاهش پیدا کند. در واقع، زمانی که مصرف داخلی اشباع شود، تولیدکنندگان رو به صادرات می‌آورند. اما، اگر صادراتی وجود نداشته باشد، عملا تولید کشور کاهش پیدا کرده و تنها به اندازه نیاز داخل انجام می‌شود. اما، با این حال هنوز امکان صادرات به کشورهای همسایه نظیر عراق وجود دارد بهتر است از این فرصت با مشاوره درست و بازاریابی مدرن نهایت استفاده را برد.

منبع: خانه لاکچری

نوشته های مرتبط